11 Mayıs 2012 Cuma

Ekümenopolis İzlemecesi


Dün akşam daha önce Facebook ve mail grubundan duyurduğumuz üzere ekşi sözlük'ün "Ekümenopolis ve İmre Azem'le Ekümenopolis söyleşisi zirvesi" ne -doğaçlama uydurdum, tam olarak zirvenin ismini bilmiyorum- gittik. Aysun "ben daha önce 47367438 kere izledim ya, yine gerileceğim" diye söyleniverirken ışıklar söndü. Filmin başından sonuna kadar biri bizi sırayla bir o yandan bir bu yandan tokatladı, çıktığımızda kafamızda yıldızdan hareler olmuştu bile.


Ekümenopolis aslında bir "korku" filmi. İmre Azem filmde gittikçe iştah kabartan rant balonu İstanbul'un üçüncü köprü komedyasını, kentsel dönüşüm metalarını, neoliberal pazarlarını olduğu gibi ortaya koyuyor. Ve siz istediğiniz kısmını alıyorsunuz.

Biz de film çıkışında aldıklarımızla,dolup taşıp alamadıklarımızla filmin söyleşisine gittik. Yönetmen İmre Azem ve yapımcı Gaye Günay'ın etrafına dizildik sordukça öğrendik, tartıştıkça daha çok beğendik Ekümenopolis'i.

Sulukule'den, kentsel dönüşümden yolu geçen, izi düşen birileri olarak muhakkak Ekümenopolis'i izleyin, izletin. Ekonomik nedenlerle ne kadar sinemada kalacağı belli değil. Bu yüzden acele etmekte fayda var.

Resmi yazılar yazamayan, kentsel dönüşüm dedikçe içi şişen, modu düşen yazar,
Merve.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazdığınız yorum, çocukların okumasında bir sorun olmadığı kanaatine varılana kadar görünmeyecektir. Sabrınız için teşekkürler.