Hakkımızda

KİMİZ?

Sulukule Gönüllüleri Derneği,  Sulukule ve civarında yıllardır çalışan Sulukule Platformu’nun bir parçası olarak 2010 yılında kuruldu. Dernek, 2005 yılında Kentsel Dönüşüm Yasası ile ‘Yenileme Alanı’ ilan edilen mahallenin yakınında, Karagümrük’tedir.

AMACIMIZ NE?

Sulukule Gönüllüleri Derneği, “Çocuklara eğitime erişimlerinde destek olmak; kadınlara hakları konusunda farkındalık sağlamak” amacıyla yola çıktı.

NELER YAPARIZ?

Dernekte çocuklar için etüt ve sosyal etkinlikler yapıyoruz.

Akşemsettin, Neslişah, Hattat Rakım, Atik Ali, Çapa, Ulubatlı Hasan, Karagümrük, Hırka-i Şerif ve Çapa İlköğretim okullarında okuyan öğrenciler, etüt için derneğimize geliyorlar. Gönüllü abla ve abileri derslerine yardımcı oluyor, aynı zamanda iyi birer rol model olmaya çabalıyorlar.

Yaklaşık 60 çocukla başlayan serüvenimiz, kayıtlı çocuk sayısının 300'e ulaşmasıyla mekânın sınırlarını zorlamaya başladı.

Civar okullarda sosyal etkinlikler yapıyoruz.

Akşemsettin ve Hattat Rakım İlköğretim okullarında sosyal etkinlikler düzenliyoruz. Resim, heykel, karikatür, grafik tasarım, müzik gibi atölyeler düzenliyoruz.

Risk altındaki çocukların takibini yapıyoruz.

Risk altındaki çocukların okula devamlarını ve ders notlarının takibini yapıyoruz. Özellikle okul terkini önlemek için tek tek çocuklarla iletişim kurmak, okullarla işbirliği halinde durum takibi yapmak, gerekli durumlarda aile ziyaretlerinde bulunmak gibi, derneğin kendi mekânının dışında faaliyet sürdürüyoruz.

YSÖP (Yetiştirici Sınıf Öğretim Programı) için çalışıyoruz.

YSÖP kapsamındaki çocukların tespit edilmesi, programa ikna edilmesi gibi işler için gönüllü olarak çalışıyoruz. Roman Arabulucu olan gönüllülerimiz, Akşemsettin İÖO ve Hattat Rakım İÖO için düzenli olarak okullarla iletişim kuruyorlar.

Maddi imkanı zayıf çocuklara beslenme desteği sağlıyoruz.

Derneğimizin gönüllü destekçileri ile, maddi imkanları zayıf çocukları buluşturuyoruz. Destekçilerimiz, diledikleri sayıdaki çocuğun beslenme giderlerini karşılıyorlar.

Maddi imkanları zayıf çocuklara kırtasiye desteği sağlıyoruz.

Derneğimizin gönüllü destekçileri ile, maddi imkanları zayıf çocukları buluşturuyoruz. Destekçilerimiz, diledikleri sayıdaki çocuğun kırtasiye giderlerini karşılıyorlar.

Maddi imkanları zayıf çocuklara burs sağlıyoruz.

Derneğimizin gönüllü destekçileri ile, maddi imkanları zayıf çocukları buluşturuyoruz. Destekçilerimiz, diledikleri sayıdaki çocuğa burs veriyor. Burs, çocuk okula devam ettiği sürece veriliyor.

SİZ DE BİR ŞEYLER YAPMAK İSTERSENİZ

Gönüllümüz veya bağışçımız olun


Çocuklarla sürdürdüğümüz programımızda gönüllü olabilir ya da tamamı gönüllü* desteklerle sağlanan derneğin giderlerine katkıda bulunmak için bağışçımız olabilirsiniz.


* Derneğimizdeki faaliyetlerin tümü ücretsizdir. Faaliyetleri organize eden ya da yürütücüsü olan herkes hiçbir ücret talep etmeden, gönüllü olarak çalışmaktadır. En büyük gönüllü destekçilerimiz üniversite öğrencileri, Balat’ta bulunan Mavi Kalem gönüllüleri ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) gönüllüleridir.